Filip Jánošík & hotoví umelci

Zadanie bolo: “Nech to znie ako Lúčnica pokúrovaná Slobodnou Európou.” Vznikol tak cimbalový punk, zbojnícky rakenrol a poriadna tancovačka.

Gitarové sóla nahradil cimbal a modernú elektroniku nahradila ešte modernejšia harmonika. V jednoduchých textoch o komplikovanom živote sa kapela láskavo smeje na sebe a všetkých naokolo.

Do foklórno-rokenrolového šatu prerábame aj svetové hity. Anglické skladby pretextujem do slovenčiny, ako kedysi Česi za komunizmu. Robím to ale trochu inak. Českí textári sa snažili o politickú korektnosť voči komunistickej partii, ja presne naopak.

Ed Sheeran je prosbou panica o debutový orálny sex, Bob Marley je o vidieckom alkoholizme, Gorillaz dokumentuje samovraždu rockovej hviezdy a White Stripes sa snaží o mierový dohovor medzi Slovákmi, ktorí naleteli extrémistom.

Prvý videoklip som natočil sám na Gopročku, aby ste mohli prejsť celé Slovensko so mnou. Skladba “Starý muž” je o hľadaní pokoja po strate blízkych.

Spojili sme hiphop a folklór! Slovenským xenofóbom a rasistom to naložil SUPA (Moja reč). Ako úplne prvý slovenský interpret rapuje do cimbalu o dievčati, ktoré sa stavia proti imigrantom, pričom sama žije v zahraničí.

Keď je skladba dobrá, je mi jedno, kto je jej autorom. V rámci koncertov zaznie s cimbalom aj Para, Prodigy, Horkýže Slíže a podobne. Robíme si tak radosť a pár ryšavých centov z tantiém od SOZA je aspoň minimálnym vyjadrením mojej vďaky za to, čo tu pre nás moji hudobní hrdinovia vytvorili. Hráme však najmä vlastné skladby, toto je “Veronika” a chytíš z nej diabetes:

V 2018 sme vydali 5-skladbové EP “Otrasné Slovensko” a v 2022 vyšiel celý album “Povedz Loď”. Všetky nahrávky nájdete v streamovacích službách Spotify, Google Play, Apple Music, Deezer, a v 100 ďalších obchodoch …

Facebook komentáre