Filip Jánošík & hotoví umelci

Zadanie bolo: „Nech to znie ako Lúčnica pokúrovaná Slobodnou Európou.“ Vznikol tak cimbalový punk, zbojnícky rakenrol a poriadna tancovačka.

Gitarové sóla nahradil cimbal a modernú elektroniku nahradila ešte modernejšia harmonika. V jednoduchých textoch o komplikovanom živote sa kapela láskavo smeje na sebe a všetkých naokolo.

Filip: Prvý videoklip som natočil sám na Gopročku, aby ste mohli prejsť celé Slovensko so mnou. Skladba „Starý muž“ je o hľadaní pokoja po strate blízkych.

Spojili sme hiphop a folklór! Slovenským xenofóbom a rasistom to naložil legendárny SUPA (Moja reč). Ako úplne prvý slovenský interpret rapuje do cimbalu o dievčati, ktoré sa stavia proti imigrantom, pričom sama žije v zahraničí.

Do foklórno-rokenrolového šatu prerábame aj svetové hity. Anglické skladby pretextujem do slovenčiny, ako kedysi Česi za komunizmu. Robím to ale trochu inak. Ed Sheeran je prosbou panica o orálny sex, Gorillaz je o samovražde rockovej hviezdy, Bob Marley o vidieckom alkoholizme a White Stripes sa snaží o mierový dohovor medzi Slovákmi, ktorí naleteli extrémistom.

Keď je skladba dobrá, je mi jedno, kto je jej autorom. V rámci koncertov zaznie s cimbalom aj Para, Prodigy, Horkýže Slíže a podobne. Robíme si tak radosť a pár ryšavých centov z tantiém od SOZA je aspoň minimálnym vyjadrením mojej vďaky za to, čo tu pre nás moji hudobní hrdinovia vytvorili. Hráme však najmä vlastné skladby, toto je „Veronika“ a chytíš z nej diabetes:

V 2018 sme vydali 5-skladbové EP „Otrasné Slovensko“ a v 2021 vychádza celý album „Povedz Loď“. Všetky nahrávky nájdete v streamovacích službách Spotify, Google Play, Apple Music, Deezer, a v 100 ďalších obchodoch …

Facebook komentáre