Filip Jánošík a Hotoví Umelci - S príchodom vojny

Nová skladba: S príchodom vojny

Môj životný súptník Jakub robí investigatívnu žurnalistiku v rámci projektu Málo cynizmu na toto mesto. Keď sa vrátil z Ukrajiny a povedal mi ako to tam vyzerá, kam to celé môže smerovať, musel som ho zastaviť a nechal som ho sedieť pri káve samého. Zavrel som sa sám do skúšobne a musel to spracovávať. Gitara je aj môj terapeut a spravila sa tam vtedy skladba S príchodom vojny. Mám za sebou dosť zlý rok, ale individuálne nešťastie sa dnes stráca v tom kolektívnom. Desia ma správy, desí ma manipulácia spoločnosti a psychický stav, v akom sa nachádza. Trápi ma, že dobrých ľudí valcujú utýraní tyrani a bojím sa, že časom nebude ani kam utiecť. Za mier sa treba odrazu biť a tak sa aj ja po novom bijem za svoje slniečkarstvo.

Pri počúvaní skladby mám rovnaký pocit, ako keď pozerám na túto fotku:

GettyImages-1245451926 (1).jpg

Odfotil ju v Odesse Salwan Georges počas lúčenia ukrajinských mužov s ich rodinami. Bolo komplikované získať licenciu, ale stála mi za to. Zviera mi hruď, dojíma ma a zároveň hecuje.

S príchodom vojny si môžete vypočuť na Youtube, Spotify, Apple music a ďalších streamovacích platformách.

Na každej nahrávke robíme s Reném Bošeľom, no na tejto o čosi výraznejšie, lebo prispel aj skladateľsky, basgitarou a elektronikou. Obaja sme nosili v hlave predstavu, ako by mohol znieť moderný folk a world-music v roku 2023, tak sme experimentovali. Výsledok je niečím medzi keltským pohrebom a Billie Eilish, akurát to tam poslovenčuje cimbal a ja tam rád počujem aj The Lumineers. Nahrali sme ešte ďalšie dve skladby. Naša mama je taká šamanistická óda na Ayahuascu a Dievčatko so zápalkami som sa rozhodol nevydať vôbec. Tento rok sme pri chuti, myslím, že toho nahráme ešte výrazne viac!

Facebook komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *